مهر ۱۵ ۱۳۹۷ ۴دیدگاه‌

آموزش محاسبه آلفای کرونباخ در SPSS

هدف از ویدیوی آموزش محاسبه آلفای کرونباخ در SPSS ، نحوه محاسبه آلفای کرونباخ در نرم افزار SPSS به صورت تصویری می باشد.

 

به طور کلی پایایی پرسشنامه به دقت اندازه گیری ثبات آن مربوط است وتفاوت بین نمرات مشاهده شده و واقعی ممکن است به دلایل متفاوتی مانند سروصدا، آب و هوا و وضعیت پاسخ دهنده روی دهد. عوامل دیگری مانند سوالات نامربوط و یا ناکافی بودن سوال نیز وجود دارند که به خود آزمون بستگی دارند و اصطلاحا عوامل درونی نامیده می شوند. از آزمون های متداول در این زمینه،آلفای کرونباخ است. این پایایی به همسانی سوال اشاره دارد و مفهوم آن این است که سوالهای آزمون تا چه اندازه با یکدیگر همبستگی متقابل دارند .اگر ضریب پایایی درونی کم باشد بدین معناست که سوالات پرسشنامه متغیر واحدی را اندازه گیری نمی کنند
ضریب آلفای کرونباخ برای سنجش میزان تک بعدی بودن نگرش ها، قضاوت ها، عقاید و سایر مقولاتی که اندازه گیری آنها آسان نیست به کار می رود، در واقع اینجا بررسی می شود تا چه حد برداشت پاسخگویان از سوالات یکسان بوده است. اساس ضریب آلفای کرونباخ بر پایه طیف ها یا مقیاس ها است. در واقع با محاسبه آلفای کرونباخ همسانی گویه ها سنجیده می شود. ضریب آلفای کرونباخ معمولا زمانی به کار برده می شود که سوالات آزمون دو جوابی نباشد، بلکه درجات مخالفت یا موافقت مشخص گردد. در هر تحقیقی که بر اساس پرسشنامه تنظیم می شود، باید ضریب آلفای کرونباخ محاسبه گردد تا اطمینان حاصل شود که سوالات یکسویه نیستند. لذا برای گزینش سوال‌هایی که عامل بخصوصی را می سنجند، بهترین مجموعه آن است که ضریب هماهنگی درونی آن که با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ محاسبه می شود دارای بزرگترین مقدار باشد .به همین منظور از فرمول ضریب آلفای کرونباخ برای تعیین اعتبار پرسشنامه استفاده می شود.
در نهایت با آموزش محاسبه آلفای کرونباخ در SPSS می توانید به راحتی پایایی پرسشنامه های مورد نظر خود را در مقالات و پایان نامه ها گزارش نمایید.

 

 

 

moein_tahlileamari

4 comments

 1. خیلی خیلی عالی بود.

  پاسخ
 2. فایل آموزشی بسیار خوبی بود. ممنون

  پاسخ
 3. سلام خیییییییلی عالی بود، کلّی دعاتون کردم، خدا خیرتون بده…

  پاسخ
 4. واقعا دست مریزاد. عالی توضیح میدید. از ویدیوهایی که دیدم شما عملی تر و روان تر توضیح دادید.

  پاسخ

Write a Reply or Comment