آموزش آمار توصیفی متغیرها و رسم نمودار

آموزش آمار توصیفی متغیرها و رسم نمودار

آموزش آمار توصیفی متغیرها و رسم نمودار

در این ویدیوی آموزشی با عنوان آموزش آمار توصیفی متغیرها و رسم نمودار ، چگونگی گزارش جدول فراوانی و شاخص های مرکزی و پراکندگی و همچنین رسم نمودار های میله ای، دایره ای و هیستوگرام به طور کامل شرح داده می شود.

آمار توصیفی مجموعه ای از ابزار های آماری هستند با تعداد معدودی از مقادیر که توصیف دقیق حجم زیادی از داده ها را ممکن می سازند. شاخص های رایج عبارتند از اندازه های پراکندگی (مثلا میانگین، میانه و نما) و اندازه های پراکندگی (مثلا دامنه تغییر، حداقل و حداکثر، دامنه میان چارکی، انحراف استاندارد و واریانس). هر گزارش پژوهش همیشه باید شامل آمار توصیفی باشد و برای دادن اطلاعات در مورد نمونه ها به خواننده و نیز برای توصیف داده ها قبل از انجام آزمون های آمار استنباطی باید مورد استفاده قرار بگیرد.

برای آموزش آمار توصیفی متغیرها و رسم نمودار از spss چندین راه وجود دارد. آمار توصیفی اغلب به عنوان برون دادی اختیاری از بخش آمار استنباطی قابل دستیابی است. اما در spss چندین دستور وجود دارد که اختصاصا برای به دست آوردن آمار توصیفی طراحی شده اند.

نکته: هنگام گزارش خلاصه آمار توصیفی، یابد به تعداد ارقام اعشاری مورد استفاده فکر کنید. قاعده این است که اعداد را به یک رقم اعشار بیشتر از آنچه در نظر گرفته اید گرد کنید.

۲ نظرات
  • سمیرا
    پاسخ
    ارسال شده در۵:۱۰ ب٫ظ, ۱۳۹۸-۰۲-۱۸

    عالی بود ممنون

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت