خانواده SPSS : گروه آمار

خانواده SPSS : گروه آمار

مقدمه:

در سلسه مقالاتی که تحت عنوان معرفی خانواده نرم افزارهای IBM SPSS در وبسایت تحلیل آماری منتشر خواهند شد قصد داریم اجزای مختلف و سرویس های متنوعی که IBM SPSSدر اختیار محققان ، تحلیلگران و مدیران در رشته های مختلف علوم و صنایع ( به ویژه کاربردهای اقتصادی و مدیریتی) قرار می دهد را معرفی کنیم .

نرم افزار های تحلیلی پیش بینی کننده به سازمان ها کمک می کنند تا از داده هایشان در تصمیمات روزانه استفاده کنند تا نتایج کاریشان را بهبود بخشند . نرم افزار SPSS این کار را با توانا ساختن سازمان ها ، مراکز دولتی و آموزشی در جمع آوری اطلاعات درباره رفتار و عقاید مردم و در نهایت پیش بینی نتایج قبل از این که اتفاق بیفتند انجام می دهد .

ما در مقاله های پیش رو چهار خانواده از گروه نرم افزارهای  IBM SPSS را بررسی می کنیم . این ابزارها و نرم افزارها برای استفاده همزمان و متقابل با هم طراحی شده اند و به کابر کمک می کنند تا به اهداف تحقیقاتی و تجاری مورد نظرش برسد .

این چهار گروه عبارت اند از :

 • The Statistics family : که شامل IBM® SPSS® Statistics و زیرمجموعه هایش می شود و بزرگترین و پراستفاده ترین مجموعه نرم افزاری آماری در سراسر دنیاست .
 • The Modeling Family : شامل Modeler Professional IBM® SPSS® برای داده کاوی و IBM® SPSS® Modeler Premium .
 • The Data Collection Family : حاوی مجموعه نرم افزارهای تحقیقاتی مانند IBM® SPSS® Data Collection که به شما کمک می کند یک چشم انداز پرجزییات از رفتار و نظرات مشتریانتان بدست آورید .
 • The Deployment Family : شامل نرم افزارهایی که برای پر کردن شکاف میان تحلیل ها و واقعیت به کار می روند .

این مقالات به شما کمک می کنند تا با مجموعه نرم افزارهایی آشنا شوید که نحوه استفاده از اطلاعات و تجزیه و تحلیل آنها را برای رسیدن به نتایج بهتر در اختیار شما قرار می دهند .

مجدد تاکید می شود که تمرکز این مقالات برای معرفی جنبه مدیریتی و اقتصادی نرم افزارهاست ، در حالی که کاربردهای نرم افزار SPSS در پزشکی ، رواشناسی ، کشاورزی و … به قوت خود باقی هستند و در مقالات دیگری بررسی خواهند شد .

قسمت دوم :

Statistics family

گروه آمار

چه می شد اگر می توانستید درک و بینش بالایی از داده هایتان بدست آورید ؟

با محصولات گروه آماری SPSS می توانید به صورت موثر اطلاعاتتان را تجزیه و تحلیل کنید و نتایج جامع و قابل فهمی را ارائه دهید . با استفاده ازمجموعه ای از ابزارهای تحلیلی قدرتمند ، سازمان ها می توانند به سود و پیروزی در رقابت هایشان برسند ، موسسات تجاری با کشف سریع مشکلات ونابسامانی ها مقدار زیادی صرفه جویی کنند ، موسسات آموزشی به محققان در کارهایشان کمک کنند و  به آنها در جذب و نگه داشتن بهترین دانش آموزان و دانشجویان یاری برسانند و دولت ها کارایی خود را افزایش دهند و هزینه هایشان را کنترل کنند .

اداره پلیس ممفیس با استفاده از IBM SPSS Statistics روش های مقابله با جرم خود را ارتقا داده  به طوری که جرایم خطرناک بیشتر از ۳۰ درصد ( شامل ۱۵ درصد کاهش جرایم خشونت آمیز )  کاهش یافته اند .

IBM® SPSS® Statistics Modules

واحدها :

 

IBM® SPSS® Statistics Base

با IBM SPSS Statistics Base کلیه تحلیل های آماری را از شروع تا پایان انجام دهید . کارهایی از قبیل  آماده سازی داده ها ، مدیریت داده ها ، مدیریت خروجی ها و نمودارها. نسخه Base روش هایی را عرضه می کند که اساس و پایه در تحلیل داده ها می باشند .

IBM® SPSS® Advanced Statistics

IBM SPSS Advanced Statistics شامل تکنیک های چندمتغیره قدرتمند شامل : مدل های آمیخته خطی تعمیم یافته (GLMM) ، مدلهای خطی تعمیم یافته (GENLIN) ، معادلات برآورد کننده تعمیم یافته (GEE) ، مدل های آمیخته ، مدل های خطی عمومی (GLM) ، مولفه برآورد واریانس ، MANOVA ، برآورد کاپلان مه یر ، رگرسیون کاکس ، لگاریتم خطی و تحلیل بقا .

IBM® SPSS® Amos

آموس  شما را به یک نرم افزار قدرتمند برای مدل بندی معادلات ساختاری (SEM) مجهز می کند . آموس شما را قادر می سازد مدل های بسازید که خیلی واقع گرایانه روابط پیچیده را منعکس می کنند و همچنین قابلیت استفاده از متغیرهای مشاهده شده از قبیل داده های حاصل از بررسی ها یا متغیرهای پنهان مثل ((رضایتمندی )) را برای پیش بینی سایر متغیرها دارند .

IBM® SPSS® Bootstrapping

 

IBM SPSS Bootstrapping محققان و تحلیل گران را قادر می سازد از روش های بوت استرپ در تعداد زیادی از آزمون ها (که در IBM SPSS   Statistics Base ،  IBM SPSS Advanced Statistics و IBM SPSS Regressionموجودند) استفاده کند . بوت استرپ ابزار موثری است برای اینکه به شما اطمینان دهد مدل پایدار و قابل اعتماد است . با IBM SPSS Bootstrapping شما با اعتماد بالا می توانید انحرافات استاندارد و فاصله های اطمینان پارامترهای یک جمعیت نظیر میانگین ، میانه ، نسبت ، نسبت بخت ها ، ضریب همبستگی ، ضرایب رگرسیونی و … را برآورد کنید .

 

IBM® SPSS® Categories

 پتانسیل نهفته در داده های شما را از طریق نقشه های ادراکی و  با بهترین تکنیک های کاهش ابعاد آزاد می کند . این افزونه شما را به همه آنچه برای تجزیه و تحلیل داده های چندمتغیره و روابط بینشان نیاز دارید مجهز می کند .

IBM® SPSS® Complex Samples

برای تحلیل دقیقتر دادهایی که به وسیله روش های پیچیده نمونه گیری به دست آمده اند می توان از IBM SPSS Complex Samples استفاده کرد . این ابزار با استفاده از روش های پیشرفته و مخصوص ریسک رسیدن به تحلیل ها و نتیجه گیری های  غلط را در حین کار با نمونه های طبقه بندی شده ، خوشه ای و  چندمرحله ای کاهش می دهد .

IBM® SPSS® Conjoint

IBM SPSS Conjoint به مدیران و پژوهشگران بازار کمک می کند تا محصولات موفقی را توسعه دهند . با اجرای این روش تحلیلی ، شما درمی یابید کدام جنبه های محصول برای مشتری مهم تر هستند (سطح و مقدار این جنبه ها را نیز می توانید تشخیص دهید ). همچنین می توانید روی قیمت ها و برندها مطالعه کنید .

 

IBM® SPSS® Custom Tables

از IBM SPSS Custom Tables برای ارایه بررسی ها ، رضایت مشتریان و گزارش نتایج نمونه گیری و پذیرش استفاده کنید . ویژگی هایی از قبیل پیشنمایش جدول ، آمار استنباطی و قابلیت های مدیریت داده ها شما را قادر می سازد به آسانی با نتایج مورد نظر ارتباط برقرار کنید .

IBM® SPSS® Data Preparation

IBM SPSS Data Preparation به شما این امکان را می دهد که روشهای جدید را ، مانند زمانی که مرحله آماده سازی داده ها را در فرآیند تحلیل انجام می دادید ، به کار ببندید . داده ها را به صورت منفرد و بین متغیرها بررسی کنید ، به سرعت داده های پرت را مشخص می کند و  داده ها را با استفاده از روش های مختلف تظریف داده ها برای ساخت مدل آماده می سازد .

 

 

IBM® SPSS® Decision Trees

به منظور طبقه بندی و لایه بندی ، پیش بینی ، ساده سازی داده ها و بررسی متغیرها ، شناسایی اثر متقابل ، ادغام دسته ها و گسسته ساختن متغیرهای پیوسته  طبقه بندی های تصویری و درخت های تصمیم گیری را مستقیما از طریق نرم افزار اصلی SPSS (IBM SPSS Statistics) انجام دهید . نمودارهای سلسله مراتبی ( درختی ) شما را قادر می سازد تا نتایج را به صورت تصویری و ادراکی ارائه دهید .

IBM® SPSS® Direct Marketing

IBM SPSS Direct Marketing به بازاریابان کمک می کند تا انواع مختلف تحلیل ها را آسان و با اطمینان و بدون اطلاع از جزییات آماری انجام دهند . تحلیلگران می توانند روش آنالیز تازگی ، تکرار و ارزش پولی (RFM) ، تحلیل خوشه ای و پیش بینی را انجام دهند . آنان همچنین می توانند از طریق تحلیل کدپستی ، رقابت های بازاریابی خود را بهبود بخشند .

 

IBM® SPSS® Exact Tests

IBM SPSS Exact Tests همیشه به شما مقادیر درست p – مقدار را (صرف نظر از ساختار داده هایتان) می دهد . حتی اگر تعداد موارد یا مشاهداتتان کم باشد .

IBM® SPSS® Forecasting

پیش بینی ها را به وسیله مجموعه کاملی از روش های سری زمانی ( از جمله برازش منحنی چندگانه و روشهای  هموارنمایی و روش های برآورد توابع اتورگرسیو ) بهبود می بخشد . با استفاده از Expert Modeler مشخص می کند کدام مدل ARIMA یا هموارسازی نمایی برای سری زمانی مربوطه و متغیرهای مستقل مناسب است .

 

IBM® SPSS® Missing Values

اگر مقادیر از داده های شما مفقود شده باشند ، این روش می تواند رابطه ای بین مقادیر گم شده و دیگر متغیرها پیدا کند . به علاوه رویه داده های گم شده می تواند مقادیر واقعی داده های گم شده را برآورد کند .

” IBM SPSS Statistics  ما را قادر به گرفتن اطلاعات کامل از داده هایمان می کند . نتیجه آن پس اندازسالانه بیشتر از یک میلیون دلار ، افزایش سود و بهبود رضایت اعضا بود . “

کالوین بیرلی

تحلیلگر تحقیقات بازار

انجمن کارگران بویینگ

 

IBM® SPSS® Neural Networks

از IBM SPSS Neural Networks برای مدل سازی روابط پیچیده بین ورودی ها و خروجی ها یا کشف الگوها در داده هایتان استفاده کنید و از میان الگوریتم های که میتوانند برای طبقه بندی (نتایج طبقه ای) و پیش بینی (نتایج عددی) استفاده شوند ،  بهترین را انتخاب کنید . دو الگوریتم در دسترس هستند : پرسپترون چند لایه و تابع پایه شعاعی.

IBM® SPSS® Regression

حتی وقتی داده هایتان از فرضیات رگرسیون خطی پیروی نمی کنند ، رفتارها و رخدادها را پیش بینی کنید . رگرسیون غیر خطی یا رگرسیون لوجستیک یا رگرسیون چند جمله ای را اجرا کنید ، کمترین مربعات وزن دار را انجام دهید و یا تحلیل پروبیت را انجام دهید .

۱نظر
 • پدرام
  پاسخ
  ارسال شده در۱۰:۲۱ ق٫ظ, ۱۳۹۸-۰۱-۲۴

  عرض ادب و احترام و وقت بخیر
  بنده نیاز دارم ب ی نمونه مثال کاربردی که با روش glmm حل شده باشه در spss modeler ممنون میشم در صورت امکان بهم ایمیل بزنید.
  با تشکر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت