فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute

فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute

فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute

فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute:

فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute

برای انجام محاسبات آماری گاهی لازم است داده های موجود در یک متغیر را تغییر داد. تغییر نتایج ممکن است در یک متغیر جدید ذخیره شود یا روی متغیر قبلی ثبت و جایگزین شود. عمل تغییر داده ها را تبدیل گویند. این دستور برای تغییر و تبدیل داده ها استفاده می شود. در واقع این دستور به وسیله انجام یک عبارت ریاضی یا آماری بر روی داده ها کار می کند.(Numeric Expression).

با این دستور بسیاری از عملیات را می توانید انجام دهید. به وسیله کادر گفتگوی Compute Variable می توان مقادیر داده ها را بر اساس یک عبارت ریاضی یا آماری تبدیل کرد. درواقع میتوان نتایج را در یک متغیر جدید ثبت نمود. به عبارت دیگر نتایج محاسبه شده از یک عبارت ریاضی یا آماری را در یک متغیر هدف قرار داد. این کار به صورت زیر انجام می شود.

Target Variable=Numeric Expression

در رابطه فوق متغیر مورد نظر میتواند یک متغیر جدید تعریف شود یا یک متغیری که از قبل وجود دارد. در این حالت مقادیر جدید جایگزین مقادیر قبلی آن میشود. به عنوان مثال عبارت ریاضی میتواند لگاریتم یکی از متغیرهای موجود باشد. البته توابع ریاضی زیادی در بخش Function در دسترس هستند. این توابع شما را قادر می سازند عبارتهای ریاضی پیچیده را محاسبه کنید.

برای این منظور فیلم آموزشی ساخت متغیر جدید در SPSS و دستور Compute توسط سایت تحلیل آماری تهیه شده است. در این فیلم آموزشی همچنین میتوانید با کاربرد گزینه Recode در منوی Transform آشنا شوید که به منظور تغییر متغیرها و عوض کردن نحوه کد گذاری آنها می توانید از این گزینه استفاده کنید.

باید توجه داشته که در منوی Transform با دو گزینه Recode into Same Variables و Recode into Different Variables مواجه می شوید. در ویدیوی آموزشی به این موارد اشاره شده است.

فایل داده این آموزش را نیز می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

فایل پیوست

 

۱نظر
  • مرتضی
    پاسخ
    ارسال شده در۶:۲۵ ب٫ظ, ۱۳۹۹-۰۵-۱۸

    سلام ممنون فوق العاده بود

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت